Září 2011

Spokojené děti

30. září 2011 v 21:13 | Pavlína |  Plenky v akci
Nabídka látkových plenek je na trhu čím dál větší a pro maminky není lehké vybrat ty správné, které by seděly jejich dětem. Ale rozhodně jim všechny slušíSmějící se. Přidávám pár foteček a zároveň děkuji maminkám za možnost jejich zveřejnění.
Krásně vycpaná novorozenecká kalhotovka na tříměsíčním chlapečkovi...Správným chlapům sluší i sovy...


Hraví sloníci...
Batole na útěku...Smějící seTak, kterou si mám vybrat...

Látkové vložky (střih)

24. září 2011 v 23:59 | Pavlína |  Střihy a návody
Rozhodly jste se, že si nějakou zkusíte ušít samy?
Nevíte, jaký vybrat střih?
Nic jednoduššího.
Obkreslete si na papír jednorázovku té značky, kterou rády používáte.
A máte střih... Popřípadě si jej upravte, aby byl symetrický. Vystřihněte a můžete jej překreslit na látku.
Chcete nepropustnou vložku?
Zvolte na spodní stranu PUL (jednobarevný, či pestrý - fantazii se meze nekladou), je nepropustný, ale prodyšný.
Vrchní materiál dávám vždy aksamit (bambusový, může být i bavlněný), ale raději bez umělých příměsí.
Dovnitř vložky musíte vytvořit savou vrstvu, takže si rozmyslete, jestli to bude vložka denní nebo noční.
Na denní vám budou stačit 2 vrstvy (já dávám opět b.flís), na noční raději 3 - 4.
Zpočátku se vám může zdát, že je vložka příliš silná (či tlustá - jak řekla dcera), ale po vyprání se trošku slehne. Alespoň u nás tomu tak bylo. A navíc já je ještě přežehlila. Ale jen aksamit...PUL by jste zničili.

K patentkám...záleží jaký střih spodního prádla nosíte. Je lepší, dát patentky dvě, aby vám umožnily spodní prádlo dostatečně obepnout, aby se vložka neposouvala kam nemá.
Jinak...dneštní výtvory se holkám moc líbily... Na závěr však dodaly :"...ale my budeme, mami, používat ty normální..."

Doplnění domácí výbavy

24. září 2011 v 23:30 | Pavlína |  Střihy a návody
Při stříhání plenek je spousta odstřižků. A jakožto maminka tří děvčat, je samozřejmě schovávám. Kdyby náhodou někdy chtěly něco tvořit....Mrkající
Odstřižků přibývá, ale místa nikoli...Smějící se...Tak jsem, podle vzoru jiných maminek, začala šít maličkosti, které určitě využijeme.
Dávám to do návodů, neb tohle s trpělivostí zvládne i úplný začátečník.

Odličovací tampon Smějící se.

Střih není třeba skenovat :D, stačí kružítko a průměr zvolit podle svých potřeb. My jsme s holkama vybraly 7 cm, stejně jako na kupovaných "jednorázovkách".
Zkoušely jsme i množství vrstev, různé stehy i materiály. Nakonec jsme se rozhodly pro bambusový flís a aksamit.
Dvě vrstvy je málo, tampón je tenký a v ruce se to nedrží moc dobře, navíc to málo saje. Optimální jsou 3 vrstvy: dvě vrstvy flísu + jedna aksamitu.
Vím, jak se flís po opakovaných praních chová. Není ani nijak hrubý ani drsný, ani přehnaně jemný. Mám citlivou pleť, a musím si dávat pozor, co a čím na ni naplácám, abych pak mohla vyjít z domu.Nerozhodný. Takže odličuji stranou flísovou, a pleťovou vodou mě pohladí jemňoučký aksamit. Je to fakt příjemné.
První výtvory:

Holky rýsovaly a stříhaly...

Pro srovnání jsme ušily i tampónky z flísu s protižmolkovou úpravou a z jemného atestovaného froté... to teprv vyzkouším...
Nakonec se nám jich pár sesbíralo...

Ale tohle určitě ještě není vše...

Certifikované látky

23. září 2011 v 7:55 | Pavlína |  Materiály
Pokud jste zruční...teda zručnéSmějící se...a rády by jste si ušily nějaké ty plenečky samy, tak se chystám sepsat postup, jak na to... Jen mi teď nějak nezbývá čas.
Látky většinou objednávám na šijemdětem. Atestované se dají objednat i z Moraviatexu, nebo z Wendy (tam je potřeba ŽL). Nevýhodou je, že mají možnost objednání od několika kg. A podle gramáže látky se do 1kg vleze i několik metrů. To abyste pak našily celé rodině stejná pyžámka, trička, nebo spodní prádloSmějící se
Na plenečky zvenčí se používají většinou pružné látky, úplety, aksamit (velur), nebo i froté.
Atestované látky se dají ulovit na mimibazaru, nebo v internetových obchůdcích Je třeba hledat. A pokud si nejste jisté, že je látka certifikovaná, vždy je možnost napsat prodejci, zda je schopen vám potvrzení o zdravotní nezávadnosti dodat.
....toť stručná odpověď Ivě. Pokud by jste chtěla vědět něco víc, napište mi prosím svůj kontaktní e-mail.
Pěkný den a hodně úspěchů v šití...Smějící se

Tréninkové kalhotky

7. září 2011 v 17:21 | Pavlína |  Druhy plenek
Kamarádčina skoro dvouletá holčička už volá na nočník, ale drobná nehoda se jí občas stane, tak jsme jí ušili kalhotky, které snadno a rychle stáhne. Zároveň dobře těsní kolem nožiček, takže nic neproteče a vleze se do nich buď vkládačka, nebo klasická bavlněná plenka. Jsou ušité z jedné vrstvy atestovaného flísu s protižmolkovou úpravou. V kritické zoně je všitý obdélník z dvojté vrstvy téhož materiálu. Protože Anetce vyhovovaly, má hnedle dvoje. Smějící seVýhodou je, že rychle uschnou, tak dvoje na prostřídání klidně stačí.Smějící se jak tak koukám, tak mizící fix ještě nezmizel. Rozpačitý

Novorozenecké plenkové kalhotky

1. září 2011 v 22:25 | Pavlína |  Druhy plenek
Nedávno jsem byla oslovená jednou maminkou miminka, kterému "běžné jednovelikostní" plenky jsou ještě velké a netěsní, jak by měly. Tak jsme vytvořili zmenšený střih našich, už osvědčených, plenek. A testovali jsme Smějící se. Zvítězily bezvolánkové. A podotýkám, že naše, již 9kg slečna, je má taky stále ještě dobré. Dělají malý zadeček a těsní, kde mají.
Vkládám pár foteček.